تاریخچه بدمینتون

آشنایی با ورزش بدمینتون:
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶

بازی بدمینتون (به انگلیسی Badminton) در اصل از کشور هندوستان آمده است. از بازی که آن­ها به نام «Poona» انجام می­دادند. این بازی جذاب در هند توسط افسران ارتش انگلستان از هندوستان به کشورشان وارد شده است.

در کشور چین در قرن پنجم باز یبه نام (؟؟؟) وجود داشت که در این بازی به توپی در هوا ضربه می­زدند. در سال ۱۶۰۰ در اروپا بازی به نام «Jodc volnt» را با یک راکت انجام می­دادند. هنگامی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند، این بازی را با ابداع تغییراتی در بازی انگلیسی batteledore and sbuttecock ایجاد کردند و برای اینکه بیشتر توسط افسران مستقر در شهر Poona بازی می­شد به این نام شهرت پیدا کرد و در زمانی کوتاه از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آنها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را به همراه وسایل و تجهیزات به کشورشان معرفی نمودند.

یک دوک انگلیسی به طور رسمی این بازی را به انگلستان معرفی کرد. با برگزاری یک مراسم در سال ۱۸۷۳ در محلی (Badminton) که زندگی می­کرد.  ترتیب برگزاری بازی (پونا) را داد و این بازی از هماتیا توجه نگاه مهمان­ها را به خود جذب کرد و به قشر مردم انگلستان انگلستان شناخته شد، و از آن موقع گسترش پیدا کرد و مردم انگلستان این بازی جدید را به نام محل زندگی دوک «بدمینتون» نام­گذاری کردند.

در سال ۱۹۳۴ فدراسیون بین­المللی بدمینتون را سرج توماس بنیان نهاد. در حال حاضر بهترین تیم­های بدمینتون دنیا را کشورهای آسیایی همچون چین، اندونزی، هند، کره جنوبی، زاپن، تایلند و مالزی تشکیل می­دهند. ورزیده­ترین تیم­های بدمینتون اروپا را کشورهایی مانند دانمارک، آلمان، سوئد، انگلستان و فرانسه تشکیل می­دهند.

پیدایش بدمینتون در ایران حدود یکصد سال پیش با ورود انگلیسی­ها به جنوب کشورها به­خصوص کشورهای نفت­خیز خوزستان متداول شد. اولین زمین بدمینتون نزدیک به صد سال پیش در سالنی در شهر مسجد سلیمان خط­کشی و ایجاد شد و مورد بهره­برداری قرار گرفت. و در نهایت فدراسیون بدمینتون ایران در سال ۱۳۵۱ تأسیس گردید.